Αρχική σελίδα Χρονιές 2023-2024 Ανακοινώσεις Πρόσκληση σε διαδικτυακές Ενημερωτικές Ημερίδες Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού (Σ.Ε.Π.) με τίτλο «Εβδομάδα Επαγγελματικής Εκπαίδευσης»

Η Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας διοργανώνει στο πλαίσιο του Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού (Σ.Ε.Π.) «Εβδομάδα Επαγγελματικής Εκπαίδευσης» από τις 19 έως και τις 23 Φεβρουαρίου 2024 με μια σειρά διαδικτυακών ενημερωτικών δράσεων, οι οποίες απευθύνονται κυρίως σε μαθητές/τριες Γ’ τάξης Γυμνασίου και όλων των τάξεων του Λυκείου, αποφοίτους, καθώς και στους γονείς / κηδεμόνες τους. Σκοπός της πρώτης ημερίδας είναι η παρουσίαση των επιλογών των μαθητών/τριών μετά το Γυμνάσιο, ενώ οι επόμενες είναι αφιερωμένες στην Επαγγελματική Εκπαίδευση και εστιάζουν στους τομείς και τις ειδικότητες των Επαγγελματικών Λυκείων, καθώς και τις δυνατότητες σπουδών και σταδιοδρομίας που προσφέρονται μετά τη Γ’ τάξη ΕΠΑ.Λ.

Οι ενημερώσεις της Δευτέρας 19 και της Τετάρτης 21 Φεβρουαρίου θα μεταδοθούν ζωντανά από τo κανάλι www.webtv.kmaked.eu, ενώ κατά τη διάρκειά τους θα μπορούν να τίθενται ερωτήσεις στο κανάλι YouTube «Δράσεις ΠΔΕ Κεντρικής Μακεδονίας»

b1820856-d412-4ae3-bfad-15f2ef932243a.jπγ