Αρχική σελίδα Χρονιές 2023-2024 Ανακοινώσεις Επίσκεψη των μαθητών/-τριών της Β΄γυμνασίου στην έκθεση Fake (f)or Real?

Την Τρίτη, 20 Φεβρουαρίου οι μαθητές/-τριες της Β' Γυμνασίου του σχολείου μας επισκέφτηκαν την έκθεση Fake (f)or Real (Ψεύτικο για αληθινό;) στο Τελλόγλειο Ίδρυμα Τεχνών Α.Π.Θ. σε συνεργασία με το Σπίτι της Ευρωπαϊκής Ιστορίας που εδρεύει στις Βρυξέλλες.

Η έκθεση παρουσιάζει ιστορίες παραποιήσεων και πλαστογραφήσεων από την αρχαιότητα ως τις μέρες μας. Περιγράφει τις συγκεκριμένες ιστορικές συνθήκες που εξηγούν την εμφάνισή τους, τα ενδιαφέροντα και τα κίνητρα πίσω από αυτά και τον αντίκτυπο που είχαν. Δείχνει, επίσης, πώς τελικά αποκαλύφθηκαν. Συνοδοί καθηγητές: κ. Γιαννακούλα, κ. Μιχαηλίδου και κ. Παπαδόπουλος. Δείτε εδώ στιγμιότυπα.

IMG 20240220_101400