Αρχική σελίδα Χρονιές 2021-2022 ανακοινώσεις ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΗΣ Β΄ΤΑΞΗΣ ΣΤΟ ΤΙΤΑΝ

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΗΣ Β΄ΤΑΞΗΣ ΣΤΟ ΤΙΤΑΝ

Οι μαθητές/τριες της Β΄ τάξης (Β1, Β2) του 3ου Γυμνασίου, στις 3 Μαΐου 2022, επισκέφθηκαν το εργοστάσιο ΤΙΤΑΝ στην Ευκαρπία και συμμετείχαν στο εκπαιδευτικό-διαδραστικό πρόγραμμα «Doctor Why και οι υπερδυνάμεις της επιστήμης», το οποίο ανήκει στο Εθνικό κέντρο Φυσικών Επιστημών «ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ». Οι μαθητές/τριες ανά δύο χρησιμοποίησαν ρομποτικό βραχίονα και υπολογιστή, προγραμμάτισαν και, μέσα από τη βιωματική δράση, πειραματίστηκαν και μελέτησαν τον ρομποτικό βραχίονα. Επίσης παρακολούθησαν την παραγωγική διαδικασία του τσιμέντου. Συνοδοί εκπαιδευτικοί: Αμανατιάδου Γεωργία, Λώλου Ελένη, Παπαδόπουλος Σωτήριος. Δείτε εδώ φωτογραφίες από τη δράση.