Αρχική σελίδα Χρονιές 2012-2013 Προγράμματα Πρόγραμμα Comenius Young Europeans Say: break walls, be tolerant!

COMENIUS Multilateral school partnerships

Young Europeans Say: break walls, be tolerant!

• Το έργο αποσκοπεί στην ανάπτυξη της ευρωπαϊκής ιθαγένειας, την ενίσχυση της ευρωπαϊκής διάστασης στα σχολεία και την προώθηση της διαπολιτισμικής εκπαίδευσης

• Προτίθεται επίσης να οδηγήσει τους σπουδαστές, τους εκπαιδευτικούς και την τοπική κοινότητα προς την κατεύθυνση της ευαισθητοποίησης των ευρωπαϊκών αξιών του σεβασμού, της ανεκτικότητας και της συνεργασίας.
  • Μέσα από την περιγραφή και τη σύγκριση της καθημερινής ζωής, οι μαθητές των εταίρων σχολείων θα γνωρίσουν περισσότερα σχετικά με τις διαφορετικές κουλτούρες.
  • Θα αντιπαραβάλουν τις ομοιότητες και τις διαφορές των εθνικών πολιτισμών και θα αποκτήσουν μια πολύπλευρη θεώρηση της ευρωπαϊκής πραγματικότητας
  • Έτσι, ευελπιστούμε πως οι μαθητές θα κατανοήσουν ότι μοιράζονται ένα κοινό ευρωπαϊκό παγκόσμιο πολιτισμό, αλλά, ταυτόχρονα, ότι έχουν το δικό τους εθνικό πολιτισμό και την ιδιαίτερη ταυτότητά τους.
  • Η αμοιβαία γνώση θα βοηθήσει τους νέους να κατανοήσουν ότι ανήκουν σε μια κοινότητα των χωρών και των λαών, Ευρωπαϊκή Ένωση, η οποία διέπεται από κοινούς θεσμούς και νόμους που ρυθμίζουν τη ζωή των Ευρωπαίων πολιτών τόσο στο παρόν όσο και στο μέλλον
  • Ως εκ τούτου, το έργο σκοπεύει να ενθαρρύνει τους μαθητές να ανακαλύψουν την Ε.Ε. και να μάθουν για τις αρχές και την ανάπτυξή της, την ανοχή και την ειρήνη στην Ευρώπη? παράλληλα όμως θα ενθαρρύνει την έρευνα και την ανάλυση των ευρωπαϊκών συγκρούσεων του 20ου αιώνα.

Στόχοι:

• Προώθηση της ευρωπαϊκής ιθαγένειας, η οποία θα πρέπει να βασίζεται στην ανεκτικότητα, το σεβασμό και τον πολυπολιτισμικό διάλογο.
  • Ανάπτυξη της ευρωπαϊκής διάστασης στα σχολεία - εταίρους.
  • Διαμοιρασμός πληροφοριών για την καθημερινή ζωή των νέων μαθητών και σύγκρισή τους.
  • Προώθηση της γνώσης σχετικά με την Ευρωπαϊκή Ένωση, τον τρόπο εργασίας της, τους θεσμούς και την ιστορία της.
  • Αναγνώριση των στιγμών στην ιστορία του 20ού αιώνα που εμφανίζουν μη ανεκτικότητα.
  • Ανάπτυξη των επικοινωνιακών δεξιοτήτων στην αγγλική γλώσσα.
  • Διεύρυνση της χρήσης των τεχνολογιών πληροφοριών και επικοινωνιών.

Εργασίες:

• Παρουσίαση των σχολείων: γειτονιά, περιφέρεια, χώρα.
  • Οι μαθητές και η καθημερινή ζωή των οικογενειών τους σε κάθε χώρα.
  • Ευρωπαϊκή Ένωση: διακυβέρνηση, θεσμοί, πολιτικές κινητικότητας, ιστορία.
  • Σημαντικές στιγμές μισαλλοδοξίας στην Ιστορία του 20ου αιώνα στις χώρες των εταίρων.
  • Επισκέψεις μελέτης (μουσεία, μνημεία, αρχαιολογικοί χώροι), για την άντληση πληροφοριών σχετικά με την ανοχή προς τον ξένο σε κάθε χώρα.
  • Ερωτηματολόγια για την εκτίμηση της στάσης ανοχής σχετικά με τους μετανάστες.
  • Έρευνα των πληροφοριών / εγγράφων σε διαφορετικές πηγές: Διαδίκτυο, CD-ROM, βιβλία, κτλ)
  • Χρήση των ΤΠΕ σε όλες τις θεματικές περιοχές με σκοπό την προετοιμασία των τελικών προϊόντων
  • Η ανταλλαγή ιδεών ανάμεσα στους μαθητές όλων των εταίρων
  • Διαθεματικές διδακτικές πρακτικές

• Βελτίωση της εκμάθησης ξένων γλωσσών, ως αποτέλεσμα της επικοινωνίας μεταξύ των μαθητών και των δασκάλων, οι οποίοι επωφελούνται επίσης από την κοινή εργασία.

α/α

Επώνυμο