Συνέντευξη της Μαρίας Ιορδανίδου

Οι Beast Mode είναι μια ομάδα χορευτών Hip-Hop της σχολής Danza Fuerte στη Θεσσαλονίκη, που αποτελείται από τους Μαρία Φιλιππίδου, Πασχάλη Ζιούδη, Αντιγόνη Ζέρβα, Δημήτρη Ταμπάκη, Αλέξανδρο Χαραλάμπους, Χρύσα Παπουλίδου, Ανδριάνα Αρμάου, Σάσα Κανονίδου, Κική Μαδετζίδου (μαθητές) και το χορογράφο και δάσκαλο Hip-Hop της σχολής, Μιχάλη Ποριάζη, από τον οποίο πήραμε και τη συνέντευξη που ακολουθεί.

Ο Μιχάλης είναι ένας χαμογελαστός, ακούραστος και χιουμορίστας άνθρωπος και ίσως αυτά τα χαρακτηριστικά τον βοήθησαν να φτάσει ως εδώ. Κάθε Σάββατο στις 12:00 έχει μάθημα με το εφηβικό τμήμα Hip- hop της σχολής. Μόνο που αυτό το Σάββατο το μάθημα άργησε να αρχίσει.

Πρώτη και βασική ερώτηση. «Πώς δημιουργήθηκαν οι Βeast Mode και πού οφείλεται η ονομασία;» Ο Μιχάλης πιάστηκε απροετοίμαστος, αλλά... δεν μπορούσε να μας αποφύγει. «Το γκρουπ δημιουργήθηκε στις αρχές Σεπτεμβρίου του 2014 από μαθητές και μαθήτριες της σχολής. Είχαμε χημεία από την αρχή με τα παιδιά και αυτό φάνηκε. Η ονομασία, λοιπόν, πηγάζει από την επιθυμία μας να φτάσουμε ψηλά και δηλώνει το πόσο θέλουμε να κερδίσουμε».

Από τα λόγια του καταλαβαίνει κανείς πως η κορυφή θέλει πολλή εξάσκηση. Οπότε περνάμε στην επόμενη ερώτηση που έχει να κάνει με το «Πόσες προπονήσεις κάνετε κάθε εβδομάδα;» και μας απαντά: «Οι προπονήσεις μας φέτος έχουν περιοριστεί στις πέντε την εβδομάδα, από δυο ώρες η καθεμία, σε αντίθεση με πέρυσι που κάναμε πρόβα κάθε μέρα»...

Σκεφτήκαμε πως τις περισσότερες φορές τα γκρουπ διαλύονται, οπότε το ρωτήσαμε και αυτό. Η επόμενη ερώτηση ήτα : «Σκεφτήκατε ποτέ να διαλύσετε το γκρουπ ή να τα παρατήσετε;» , «Όχι! Όχι, διότι η χημεία που έχουμε και οι φιλικές μας σχέσεις εντός και εκτός προπόνησης μας οδήγησαν στο να δεθούμε αρκετά, ώστε η κούραση, οι τυχόν διαφωνίες κλπ, να φαντάζουν πολύ μικρά μπροστά στους στόχους και την αγάπη μεταξύ μας».

Η ώρα όμως περνούσε και έπρεπε σιγά σιγά να τελειώνουμε. Οι τρεις τελευταίες ερωτήσεις , έχουν σχέση με τη γαλλική, τηλεοπτική εκπομπή ''Faites Danser le Monde'' η οποία οργάνωσε ένα διαγωνισμό, σύμφωνα με τον οποίο οι συμμετέχοντες έπρεπε να στείλουν ένα βίντεο και η ψηφοφορία θα στηριζόταν στη γνώμη του κόσμου. Οι Beast Mode ήρθαν στην 1η θέση με 35.000 ψήφους .

«Πώς αποφασίσατε να συμμετάσχετε στον διαγωνισμό, πιστεύατε πως θα τα πηγαίνατε τόσο καλά;», «Για την ακρίβεια μας έστειλαν πρόσκληση από την εκπομπή και σκεφτήκαμε πως θα ήταν μία ωραία εμπειρία. Μέσα σε μία εβδομάδα γυρίσαμε το βίντεο και το στείλαμε. Δεν περιμέναμε να τα πάμε τόσο καλά και μάλλον αυτό οφείλονταν στη διαφορετικότητα των στυλ χορού που χρησιμοποιήσαμε» ( Hip-Hop, Jazz, Dance Hall, Contemporary).

«Πώς αισθανθήκατε, όταν μάθατε πως επιλεχθήκατε με τις περισσότερες ψήφους;», «Σαφώς η διάκριση σε παγκόσμιο επίπεδο μας είχε , όχι απλά χαροποιήσει, αλλά μας έδωσε και κίνητρο να προετοιμάσουμε ό,τι καλύτερο μπορούσαμε για τα τελικά στο Παρίσι.» Οι αναμνήσεις που μένουν μετά από κάτι τέτοιο είναι συγκλονιστικές, οπότε κλείσαμε με την εξής ερώτηση: «Θα ξανακάνατε κάτι παρόμοιο;» , «Εννοείται! Αν υπάρξει παρόμοιος διαγωνισμός, όχι απλά θα δηλώσουμε συμμετοχή , αλλά θα δώσουμε τον καλύτερο μας εαυτό για να ξαναπεράσουμε στα τελικά, γιατί αυτό που ζήσαμε πέρυσι , ήταν εμπειρία ζωής».

Τον ευχαρίστησα, με ευχαρίστησε και έφυγα, για να τους αφήσω να κάνουν, επιτέλους, την προπόνησή τους και να πάω και εγώ στη δική μου. Αυτό που κατάλαβα σήμερα είναι πως είναι σημαντικό να γνωρίζουμε τέτοια άτομα και να βλέπουμε και τη φωτεινή πλευρά της ζωής μέσα σε έναν τόσο άχρωμο κόσμο και να προσπαθούμε να δημιουργούμε και εμείς τέτοιες πλευρές, έτσι ο κόσμος θα είναι πολύ καλύτερος.