Αρχική σελίδα Χρονιές 2021-2022 εργασίες μαθητών/μαθητριών Δράση του Α1: Podcast «Τίγκρε, με τα χέρια γυμνά»

Στις 4/ 4/ 2022 είχαμε την τιμή και τη χαρά να έχουμε μια διαδικτυακή συνάντηση με τον βραβευμένο συγγραφέα παιδικών και εφηβικών βιβλίων κύριο Γιώργο Κ. Παναγιωτάκη.

Αρχικά, οι μαθητές του τμήματος Α1 διάβασαν το βιβλίο «Τίγκρε, με τα χέρια γυμνά» και στην πορεία έγιναν συζητήσεις με αφορμή τα θέματα που πραγματεύεται το συγκεκριμένο βιβλίο, όπως η φιλία, ο έρωτας, η αποδοχή του εαυτού μας, η αποδοχή της διαφορετικότητας, η επιμονή και η υπομονή.

Κατά τη διάρκεια της διαδικτυακής συνομιλίας οι μαθητές έθεσαν ερωτήσεις και συζήτησαν με τον συγγραφέα. Ευχαριστούμε πολύ τον κύριο Παναγιωτάκη για την υπέροχη και εποικοδομητική συνάντηση που είχαμε μαζί του καθώς και για το χρόνο που μας αφιέρωσε.

Οι μαθητές επιφύλαξαν μια «έκπληξη» στον κ. Παναγιωτάκη, το ακόλουθο podcast.

Ακούγονται οι μαθητές:

Πασχάλης Αβραμίδης

Γιάννης Αλατζόγλου

Μυρτώ Αμαξοπούλου

Δανάη Ζελιλίδου

Δημήτρης Κουτσανδρέας

Κλαούντια Λάκο

Νεφέλη Μιχαηλίδου

Δημήτρης-Μάριος Ξανθόπουλος

Ελπίζουμε η ανάγνωση του βιβλίου και η συνάντηση με τον συγγραφέα να γίνουν το έναυσμα, ώστε οι μαθητές μας να αγαπήσουν τη λογοτεχνία.

Ο συντονισμός της δράσης έγινε από την κ. Ντάσιου Ευτυχία.