Αρχική σελίδα Χρονιές 2019-2020 Ανακοινώσεις 1η θέση στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό saferinternet4kids μαθητών του 3ου Γυμνασίου Θεσσαλονίκης

Μεγάλη διάκριση!

Πέντε μαθητές/τριες του σχολείου μας διακρίθηκαν με το πρώτο βραβείο στον Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό του Ελληνικού Κέντρου Ασφαλούς Διαδικτύου (saferinternet4kids) του Ιδρύματος Τεχνολογίας και Έρευνας με τίτλο «Όλοι μαζί για ένα καλύτερο Διαδίκτυο», στη βαθμίδα των γυμνασίων

Κάντε κλικ στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος

Συγκεκριμένα, τα παιδιά της πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης κλήθηκαν να αποτυπώσουν τις ιδέες τους για τους τρόπους με τους οποίους τα ψηφιακά κοινωνικά δίκτυα δημιουργούν πρότυπα και επηρεάζουν τον τρόπο που οι νέοι αντιλαμβάνονται και αξιολογούν τον εαυτό τους.

Οι μαθητές/τριες
Αναστασιάδης Ιωάννης (Α΄ Γυμνασίου)
Ιορδανίδου Μελπομένη (Β΄ Γυμνασίου)
Μπερμπέρογλου Χρυσάνθη (Γ΄ Γυμνασίου)
Αραμπατζή Πολυξένη (Γ΄ Γυμνασίου)
Γκαβούδη Λάμπη Σοφία (Γ΄ Γυμνασίου)
και οι εμψυχωτές καθηγητές τους κα Αμανατιάδου Γεωργία και κος Ιακωβίδης Κωνσταντίνος, παραβρέθηκαν στην ειδική τελετή που έγινε την Τρίτη 11 Φεβρουαρίου 2020 (Παγκόσμια Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου) στο αμφιθέατρο «Ζακλίν ντε Ρομιγί» του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων στην Αθήνα. Μετά την ομιλία της υπουργού κ. Κεραμέως και παρουσία όλων των εμπλεκόμενων φορέων και των εκπροσώπων της πολιτείας παρέλαβαν τους τίτλους βράβευσης.

Δείτε τα έργα των παιδιών στη σελίδα του saferinternet4kids.

Επίσης μπορείτε να δείτε για την εκδήλωση εδώ.

Ακολουθούν φωτογραφίες από την τελετή στο υπουργείο παιδείας και από την παρουσίαση στο σχολείο.