Αρχική σελίδα Χρονιές 2014-2015 Εργασίες μαθητών Η ομορφιά δεν είναι το παν

ελάφιΟι μαθητές γράφουν τη δική τους άποψη για την ομορφιά με αφορμή το κείμενο των αρχαίων "Η ομορφιά δεν είναι το παν". Εργασία στο μάθημα των Αρχαίων Ελληνικών Κειμένων της καθηγήτριας Τσελέντη Αιμιλίας.

Πολλοί άνθρωποι πιστεύουν ότι η εξωτερική εμφάνιση είναι το παν, άλλοι όμως απλά αμφιβάλλουν για αυτό.

Κατά τη γνώμη μου, στις μέρες μας πολλές γυναίκες αλλά και άνδρες περνούν πολλές ώρες μπροστά από έναν καθρέφτη. Σπαταλούν χρόνο αλλά και χρήματα, προσπαθώντας να δείξουν πιο όμορφοι, με προϊόντα ομορφιάς τα οποία στο μέλλον θα τους χαλάσουν την επιδερμίδα ή θα τους προξενήσουν κάποιο άλλο, ίσως μικρό αλλά και ίσως σημαντικό πρόβλημα υγείας. Όλες οι εφημερίδες, τα περιοδικά παρουσιάζουν τον τέλειο άνδρα ή την τέλεια γυναίκα οι οποίοι δεν τίποτα παρά ένα ωραίο προφίλ.

Θα ήταν καλό όλοι οι άνθρωποι να ξέραμε ότι σε μια δύσκολη κατάσταση το πιο πιθανό είναι να μας σώσει η καρδιά ή η ψυχή μας και όχι τόσο συχνά η εξωτερική μας εμφάνιση. Οι φίλοι μας θα μας βοηθήσουν για το χαρακτήρα μας και όχι για την ομορφιά μας. Τα ταλέντα που έχει ο κάθε άνθρωπος πηγάζουν από μέσα του και όχι από την εξωτερική του εμφάνιση. Οι άνθρωποι θα μας εκτιμήσουν, επειδή είτε θα είμαστε καλόκαρδοι είτε ευγενικοί είτε όμορφοι στην ψυχή και όχι στο σώμα.

Επίσης, πιστεύω πως η ομορφιά είναι κάτι το οποίο σήμερα μπορεί να έχεις και αύριο όχι για πολλούς λόγους (όπως με το πέρασμα των χρόνων, εξαιτίας ενός ατυχήματος κ.ά) Κάποιος μπορεί να μας δώσει δουλειά, επειδή είμαστε μορφωμένοι και έχουμε τις ικανότητες (για εκείνη τη δουλειά) και όχι τόσο για την ομορφιά μας. Επίσης, πιστεύω πώς υπάρχουν και άλλα σημαντικά πράγματα που ολοκληρώνουν τον άνθρωπο. Αυτά μπορεί να μην είναι αναγκαστικά ''ωραία'' για εμάς αλλά σίγουρα θα μας είναι χρήσιμα.

Πέρα από αυτά θα έλεγα ότι και την εξωτερική εμφάνιση δε θα πρέπει να την παραμελούμε, διότι άλλες φορές μας ανεβάζει την αυτοπεποίθηση και νιώθουμε ευχάριστα, άλλες φορές δημιουργεί στον άλλο θετική ή αρνητική εντύπωση και πολλά ακόμα..

Κοντολογίς, πιστεύω πώς όταν τα χρόνια περνούν η ομορφιά χάνεται αλλά η ψυχή παραμένει, για αυτό το λόγο κιόλας υποστηρίζω ότι Η ΟΜΟΡΦΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΑΝ. Αυτό όμως δεν είναι τίποτα παρά η γνώμη μου, ο κάθε άνθρωπος μπορεί να πιστεύει και να υποστηρίζει ο,τιδήποτε αυτός επιθυμεί!!

Αριάδνη Κεσίδου, Α1

Η ομορφιά είναι απλώς ένα στολίδι καθημερινότητας κάθε ανθρώπου, μα αρκετοί πιστεύουν ότι είναι το παν.

Στη πραγματικότητα η ομορφιά χρησιμεύει μόνο σε ένα πράγμα, στην προσοχή. Ουσιαστικά πολλοί άνθρωποι χρησιμοποιούν την ομορφιά, όταν θέλουν να τους προσέξουν, να ελκύσουν ή να είναι το επίκεντρο της προσοχής. Ωραία όλα αυτά, μα δεν βοηθούν πρακτικά σε τίποτα άλλο, δε σε βοηθά, όταν χρειάζεται ν' αμυνθείς, για παράδειγμα. Αντίθετα, πολλές φορές δημιουργούνται μπελάδες. Ακριβώς επειδή είσαι το επίκεντρο της προσοχής, μπορεί να σε βάλουν στο μάτι πολλοί άνθρωποι. Και δεύτερον, μπορεί κάποιος να είναι όμορφος, αλλά να μην είναι καθόλου συμπαθητικός.

Κατά τη δικιά μου άποψη, δε με νοιάζει αν είμαι ωραίος ή άσχημος, αρκεί να είμαι άνθρωπος.

Μάρκος Κοέστερ, Α1

Η ομορφιά για κάποια άτομα είναι λίγο υπερεκτιμημένη τις τελευταίες δεκαετίες. Βέβαια, δεν έχουν όλοι την ίδια γνώμη. Πολλοί είναι αυτοί που πιστεύουν ότι έχοντας ομορφιά μπορούν να κατακτήσουν και να κάνουν τα πάντα, αλλά αυτό δεν είναι αλήθεια σε καμία περίπτωση. Επίσης, η αλήθεια είναι ότι όλοι μας έχουμε από μόνοι μας φυσική ομορφιά και δε χρειάζεται να προσπαθούμε συνέχεια να αλλάξουμε τον εαυτό μας, για να αρέσουμε στους γύρω μας, αλλά αξίζει να αλλάξουμε για να αρέσουμε στο ίδιο τον εαυτό μας, με αποτέλεσμα να ανεβαίνει η ψυχολογία και η αυτοπεποίθησή μας. Πάντοτε όμως θα υπάρχουν άτομα που για αυτούς η ομορφιά θα είναι το παν.

Μουτάφη Παγώνα, Α1

Στις μέρες μας δίνεται μεγάλη έμφαση στην εξωτερική εμφάνιση του ανθρώπου. Το να είναι δηλαδή κάποιος όμορφος θεωρείται μεγάλο ή και απαραίτητο πολλές φορές προσόν. Αποδίδεται μεγαλύτερη σημασία στην εξωτερική του εμφάνιση, παρά στον εσωτερικό του κόσμο. Μας ελκύει περισσότερο η ομορφιά ενός προσώπου και όχι η πραγματική αξία του ανθρώπου. Στον κόσμο του θεάματος π.χ. τραγουδιστές, ηθοποιοί κ.λ.π., μας τραβάει την προσοχή η ομορφιά αυτών των ανθρώπων και όχι η προσωπικότητά τους, δηλαδή το ήθος και η σεμνότητα. Επίσης, στις προσωπικές και εργασιακές μας σχέσεις με φίλους ή άλλους ανθρώπους δίνουμε προτεραιότητα στα εξωτερικά προσόντα του ατόμου και υποτιμάμε τα εσωτερικά χαρακτηριστικά όπως την ευγένεια, την εξυπνάδα και την ψυχική ομορφιά γενικότερα.

Παρόλα αυτά, υπάρχει και η άλλη άποψη, που υποστηρίζει ότι το σωματικό κάλλος είναι ένα καλό στοιχείο για τον άνθρωπο αλλά από μόνο του δεν έχει αξία. Θα πρέπει να συνοδεύεται από πνευματική καλλιέργεια. Έτσι θα υπάρχει το ιδανικό πρότυπο του ανθρώπου της αρχαιότητας: το ''καλός καγαθός''. Αν όμως κάποιος έχει κάποιο φυσικό πρόβλημα στην εξωτερική του εμφάνιση, δε σημαίνει ότι πρέπει να τον απομονώνουμε και να τον υποτιμάμε. Μπορεί να έχει κάποια ψυχικά-εσωτερικά χαρίσματα που να τον κάνουν μοναδικό και αξιαγάπητο μέσα στην κοινωνία .Άλλωστε η προσωπικότητα είναι αυτή που χαρακτηρίζει έναν άνθρωπο και τον κάνει να ξεχωρίζει ανάμεσα στο πλήθος.

Ελένη Διαμαντή, Α1