Αρχική σελίδα Χρονιές 2014-2015 Εργασίες μαθητών Εργασία στο γεφύρι της Άρτας

Ερώτηση: Να δώσετε ένα άλλο τέλος στο τραγούδι. Προσπαθήστε να διατηρήσετε το μέτρο.

Απάντηση:

Την πρώτη νύχτα που η Λυγερή, η γυναίκα του πρωτομάστορα, ήταν κλεισμένη στο γιοφύρι έβρεχε καταρρακτωδώς. Εκείνη φοβισμένη καθόταν σε μια γωνία και έκλαιγε. Σκεφτόταν γιατί να της το κάνει αυτό ο άντρας της, αφού την αγαπούσε. Καθώς καθόταν, κάποια στιγμή το δάπεδο άρχισε να κουνιέται και οι τοίχοι να τρέμουν. Γινόταν σεισμός , εκείνη βρέθηκε σε σύγχυση και έτρεχε μια από εδώ και μια από εκεί. Ο άντρας της την σκεφτόταν συνέχεια και τον έπνιγαν οι ενοχές. Όταν κατάλαβε ότι γινόταν σεισμός, έτρεξε αμέσως στο γιοφύρι για να βρει την γυναίκα του. Η Λυγερή είχε καταλάβει ότι γινόταν σεισμός και φοβόταν πάρα πολύ. Ο σεισμός ήταν πολύ δυνατός και το γεφύρι άρχισε να γκρεμίζεται. Τη στιγμή εκείνη έφτασε ο άντρας της. Σαν από θαύμα την έβγαλε από τα ερείπια, την αγκάλιασε και όλα πήγαν καλά.

Εργασία στο μάθημα της Νεολληνικής Λογοτεχνίας. Υπεύθυνη καθηγήτρια Σοφία Ζιώγα.