Αρχική σελίδα Χρονιές 2014-2015 Δράσεις εντός & εκτός Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Δοκιμίου «Ελευθέριος Βενιζέλος» 2014-2015

venizelosΤο Εθνικό Ίδρυμα Ερευνών και Μελετών «Ελευθέριος Κ. Βενιζέλος» στοχεύοντας στην ανάδειξη της προσωπικότητας, του έργου και της εποχής του Ελευθερίου Βενιζέλου προκηρύσσει τον ΙΓ΄ Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Δοκιμίου «Ελευθέριος Βενιζέλος» με θέμα:

«Το ευρωπαϊκό όραμα του Ελευθερίου Βενιζέλου»

Ο διαγωνισμός απευθύνεται στους μαθητές της Γ΄ τάξης των Γυμνασίων όλης της χώρας, οι οποίοι καλούνται να αναφερθούν στην ευρωπαϊκή διάσταση της πολιτικής του Ελευθερίου Βενιζέλου, να περιγράψουν τις απόψεις και το όραμά του για την ενωμένη Ευρώπη, την οποία θεωρούσε προϋπόθεση για την εδραίωση της ειρήνης στον κόσμο.

Εδώ θα βρείτε την προκήρυξη του διαγωνισμού και την ενδεικτική βιβλιογραφία.