Αρχική σελίδα Χρονιές 2013-2014 Εργασίες μαθητών Ημερολόγιο Γιάννη Ποσνακίδη

Με αφορμή το απόσπασμα «Τα πράγματα στρώνουν περισσότερο» από το μυθιστόρημα «Η εποχή των Υακίνθων» της Τούλας Τίγκα, δίνεται η εργασία: Υποθέστε ότι κρατάτε κι εσείς ημερολόγιο, όπως η ηρωίδα του αποσπάσματος. Καταγράψτε μια ημέρα σας.

Αγαπητό μου ημερολόγιο,

Η ημέρα που όλη η ανθρωπότητα φοβόταν, ήρθε. Εξωγήινοι επιτίθενται στη γη. Φοβάμαι πολύ. Διαστημόπλοια έχουν περικυκλώσει τη γη. Εξωγήινοι απάγουν ανθρώπους. Όλες οι χώρες στέλνουν στρατό, τανκς, αεροπλάνα, πυραύλους με βόμβες, μα τίποτε απ? αυτά δεν τους σταματά. Τα διαστημόπλοια έρχονται στη γη με χιλιάδες στρατό από εξωγήινους και δεν είναι μόνο αυτό. Πολλοί έχουν πάθει μετάλλαξη κι έχουν γίνει φρικτά τέρατα και κάποια απ? αυτά έχουν απαγάγει τον πατέρα μου. Εγώ, ο αδελφός και η μητέρα μου έχουμε κρυφτεί και σε μια στιγμή βλέπουμε δυο εξωγήινους να έρχονται, για να μας απαγάγουν κι εκεί που πάνε να μας βάλουνε μέσα στο διαστημόπλοιο, πέφτει μια ακτίνα λέιζερ και τους σκοτώνει. Εμείς πέφτουμε κάτω και βλέπουμε στον ουρανό χιλιάδες διαστημόπλοια με κάτι άλλους εξωγήινους να σώζουν τη γη από την πελώρια καταστροφή. Οι εξωγήινοι τώρα έχουν εξαφανιστεί από τη γη, ο πλανήτης μας έχει μισοκαταστραφεί, αλλά δεν πειράζει, τουλάχιστον δε θα ξαναδώ Αlliens στον κόσμο μας.

Αυτά για σήμερα, αγαπημένο μου ημερολόγιο. Τα λέμε αύριο...

Γιάννης Ποσνακίδης, Α3