Αρχική σελίδα Το σχολείο Μολύβι&Χαρτί 7ο τεύχος Γιατί να τρώμε γλυκοπατάτα;

γλυκοπατάταΓλυκοπατάτες. Μια τροφή τόσο χρήσιμη για τον οργανισμό μας αλλά και τόσο άγνωστη. Ας δούμε, λοιπόν, τι μας προσφέρουν.

1. Έχουν υψηλή περιεκτικότητα σε βιταμίνη Β6.

2. Είναι καλή πηγή βιταμίνης C. Βοηθά στην επιτάχυνση της επούλωσης των τραυμάτων, παράγει κολλαγόνο, το οποίο βοηθά στη διατήρηση της ελαστικότητα του δέρματος. Φαίνεται μάλιστα να συμβάλει στην προστασία του οργανισμού μας κατά των τοξινών που μπορεί να συνδεθούν με τον καρκίνο.

3. Περιέχουν βιταμίνη D, η οποία είναι ζωτικής σημασίας για το ανοσοποιητικό σύστημα και τη γενική υγεία. Ούσα βιταμίνη και ορμόνη, η βιταμίνη D δημιουργείται κατά κύριο λόγο στο σώμα μας από την επαρκή ηλιακή ακτινοβολία. Η βιταμίνη D παίζει σημαντικό ρόλο στη διάθεσή μας και στο πόσο δραστήριοι είμαστε, βοηθά στην οικοδόμηση υγιών οστών, στην καρδιά, στα νεύρα, στο δέρμα και στα δόντια και υποστηρίζει το θυρεοειδή αδένα.

4. Οι γλυκοπατάτες περιέχουν σίδηρο που είναι σημαντικός για να νιώθουμε ενέργεια και για την παραγωγή ερυθρών και λευκών αιμοσφαιρίων, την αντοχή στο στρες, τη σωστή ανοσοποιητική λειτουργία και το μεταβολισμό των πρωτεϊνών.

5. Οι γλυκοπατάτες είναι πλούσια πηγή μαγνησίου, το οποίο μας χαλαρώνει και καταπολεμά το στρες.

6. Είναι καλή πηγή καλίου, ενός από τους πιο σημαντικούς ηλεκτρολύτες που βοηθούν στην ρύθμιση των καρδιακών παλμών και των νευρικών σημάτων.

7. Οι γλυκοπατάτες έχουν φυσικά γλυκιά γεύση, αλλά τα φυσικά σάκχαρά τους απελευθερώνονται σιγά-σιγά στην κυκλοφορία του αίματος, βοηθώντας σε μια ισορροπημένη και σταθερή πηγή ενέργειας, χωρίς να αυξάνουν το σάκχαρο στο αίμα, που συνδέεται με την κόπωση και την αύξηση του σωματικού βάρους.

8. Το πλούσιο πορτοκαλί χρώμα τους, υποδεικνύει ότι έχουν υψηλή περιεκτικότητα σε καροτενοειδή, όπως το βήτα-καροτένιο και άλλα καροτενοειδή, που είναι οι πιο δραστικές πρόδρομες ουσίες της βιταμίνης Α στο σώμα μας και συμβάλουν στην ενίσχυση της όρασής μας.

Τα καροτενοειδή είναι ισχυρά αντιοξειδωτικά και γι' αυτό βοηθούν το ανοσοποιητικό μας σύστημα.

γλυκοπατάτα9. Είναι... ευέλικτες στο μαγείρεμα. Δοκιμάστε τες ψητές, πουρέ, στον ατμό ή στη σχάρα. Μπορείτε επίσης να τις προσθέσετε σε σούπες και μαγειρευτά φαγητά ή να τις ψήσετε στην σχάρα και να τις βάλετε σε σαλάτες.

Απολαυστικές, ψητές, γλυκοπατάτες

Υλικά:

2 γλυκοπατάτες
2 κουταλιές ελαιόλαδο
1 κουταλιά μαύρη ζάχαρη
1 κουταλάκι αλάτι
1/2 κουταλάκι φρεσκοτριμμένο πιπέρι

Εκτέλεση:

Προθερμαίνουμε τον φούρνο στους 200ο C. Καθαρίζουμε τις γλυκοπατάτες, τις κόβουμε στα δύο και στη συνέχεια το κάθε κομμάτι σε άλλα τρία. Τις βάζουμε σε μια λεκανίτσα. Τις ραντίζουμε με το ελαιόλαδο και τις ανακατεύουμε με τα χέρια.

Συνεχίζουμε το ανακάτεμα ρίχνοντας τη ζάχαρη, το πιπέρι και το αλάτι. Τις στρώνουμε σ' ένα ταψάκι και τις ψήνουμε για 15 λεπτά. Γυρνάμε με μια σπάτουλα και ψήνουμε για άλλα 10. Πασπαλίζουμε με λίγο εξτρά αλάτι τις πατάτες μας και σερβίρουμε.