Αρχική σελίδα Το σχολείο 15μελές Ανακοίνωση 15μελούς

Αγαπητοί συμμαθητές,

Επειδή τον τελευταίο καιρό παρατηρήθηκαν αρκετά δυσάρεστα περιστατικά μαθητών που καθυστερούν κατά την προσέλευσή τους στο σχολείο ή την τάξη, η διεύθυνση του σχολείου, σε συνεργασία με το συμβούλιο των καθηγητών και το 15μελές συμβούλιο του γυμνασίου μας, αποφάσισαν να πάρουν κάποια αυστηρά μέτρα προς γνώση και συμμόρφωση όλων.

Οι μαθητές που καθυστερούν θα χάνουν την πρώτη ώρα και θα μπαίνουν στην τάξη τη 2η ώρα, μόνο με σχετικό σημείωμα του διευθυντή. Σημείωμα, επίσης, θα παίρνουν για να μπουν στην τάξη και οποιαδήποτε άλλη ώρα έρχονται στο σχολείο.

Παράλληλα, κανείς δεν μπορεί να αποχωρήσει από το σχολείο, χωρίς προηγουμένως να υποβάλει σχετικό αίτημα στο διευθυντή και να πάρει άδεια.

Επιπλέον, πάρθηκαν αποφάσεις αναφορικά με το θέμα του καπνίσματος. Οι μαθητές δεσμεύτηκαν να τηρήσουν τον κανονισμό του σχολείου. Σε διαφορετική περίπτωση θα υπάρξουν σοβαρές κυρώσεις εις βάρος τους.

Παρακαλούμε όλους τους μαθητές και τις μαθήτριες να λάβουν υπόψη τους όλα τα παραπάνω για την εύρυθμη λειτουργία του σχολείου μας.

Γνωστή? άγνωστη βία. Επειδή η βία είναι φανερή και κρυφή, επιδεικτική και μυστική, σωματική και ψυχική, όποιο φαινόμενό της υποψιάζεστε ή αντιλαμβάνεστε ή σας ασκείται, να το αναφέρετε στην πρόεδρο ή σε άλλα μέλη του 15μελους, στο διευθυντή ή στους καθηγητές του σχολικού συγκροτήματος ή στους γονείς σας. Άλλωστε, όλοι ξέρουμε, και το ζούμε καθημερινά, ότι υπάρχει και ενδοσχολική βία. Αν δεν αντιδράσουμε και προτιμήσουμε να σωπάσουμε, γιατί ίσως φοβόμαστε, το πρόβλημα θα εξακολουθήσει να υπάρχει. Θα λυθεί, μόνο όταν σπάσουμε τη σιωπή και μιλήσουμε σ? αυτούς που πρέπει.

Το 15μελες συμβούλιο του σχολείου