Αρχική σελίδα

Στις 18/01/2023 είχαμε την τιμή και τη χαρά να έχουμε μια διαδικτυακή συνάντηση με την κυρία Φυτούλα Βακανά, συγγραφέα παιδικών και εφηβικών βιβλίων.

Αρχικά, οι μαθητές του τμήματος Β2 διάβασαν το βιβλίο «Ο Στέφανος, η εκδρομή και άλλες έγνοιες για την Άννα Χ.» και στη συνέχεια έγιναν συζητήσεις με αφορμή τα θέματα που πραγματεύεται το συγκεκριμένο βιβλίο και αφορούν τους εφήβους όπως η φιλία, ο έρωτας, η αποδοχή του εαυτού μας, οι σχέσεις με τους γονείς, η επιμονή και η υπομονή.

Κατά τη διάρκεια της διαδικτυακής συνομιλίας οι μαθητές έθεσαν ερωτήσεις και έκαναν ασκήσεις δημιουργικής γραφής. Ευχαριστούμε πολύ την κυρία Βακανά για την υπέροχη και εποικοδομητική συνάντηση που είχαμε μαζί της καθώς και για το χρόνο που μας αφιέρωσε.

Οι μαθητές επιφύλαξαν μια «έκπληξη» στην κ. Βακανά, το ακόλουθο podcast.

Ελπίζουμε η ανάγνωση του βιβλίου και η συνάντηση με την κ. Φυτούλα Βακανά να γίνουν το έναυσμα, ώστε οι μαθητές μας να αγαπήσουν τη λογοτεχνία.

Ο συντονισμός της δράσης έγινε από την κ. Ντάσιου Ευτυχία.