Αρχική σελίδα Χρονιές 2016-2017 Γιορτές-Εκδηλώσεις 3η πανελλήνια ημέρα σχολικού αθλητισμού

afisaΓιορτάστηκε σήμερα 3 Οκτωβρίου η 3η πανελλήνια ημέρα σχολικού αθλητισμού.

Η μέρα μας ξεκίνησε με την επίδειξη ζούμπα από μαθήτριες του σχολείου.

Ακολούθησε μια μικρή παρουσίαση των αρχαίων ολυμπιακών αγώνων και αφού είδαμε την Βούλα Πατουλίδου στην κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου στους Ολυμπιακούς Αγώνες της Βαρκελώνης την υποδεχτήκαμε με μεγάλη χαρά.

Η Βούλα Πατουλίδου, με το γνώριμο φιλικό ύφος της όχι απλώς μίλησε στα παιδιά αλλά τους εμψύχωσε, τονίζοντάς τους τη σημασία του αθλητισμού, αλλά και τη σπουδαιότητα του να αγωνίζεται κάποιος να πετύχει τους στόχους του.

Στη συνέχεια έγινε παρουσίαση του Κικ Μπόξινγκ. Ο προπονητής Άρμεν αναφέρθηκε στο άθλημα και έγινε επίδειξη με τη βοήθεια μαθήτριας.

Ακολούθως παρουσιάστηκε το Τάε Κβον Ντο. Ο προπονητής Τάσος με τους μαθητές της σχολής του, που οι περισσότεροι είναι και μαθητές του σχολείου μας παρουσίασαν το άθλημα.

Αφού τέλειωσαν οι επιδείξεις-παρουσιάσεις οι μαθητές αγωνίστηκαν στο στίβο, συγκεκριμένα στον αγώνα ταχύτητας 60 μ. και μετά ήρθε η ώρα της πετόσφαιρας και της καλαθόσφαιρας.