Αρχική σελίδα Χρονιές 2014-2015 Προγράμματα Λογοτεχνικό - Δημιουργικό εργαστήρι (ανάγνωσης, γραφής, έκφρασης)

βιβΛογοτεχνικό - Δημιουργικό εργαστήρι (ανάγνωσης, γραφής, έκφρασης) ονομάζεται το πρόγραμμα που ανέλαβε η καθηγήτρια Αιμιλία Τσελέντη.

Σκοπός του προγράμματος είναι η μύηση στο μυθοπλαστικό κόσμο της λογοτεχνίας που «χτίζεται» με λέξεις, τεχνικές, κοινωνικές καταστάσεις, ανθρώπινες συμπεριφορές, ιδέες κι αξίες. Παράλληλα, δίνεται έμφαση στην ανάγνωση λογοτεχνικών αποσπασμάτων και συζήτηση-συσχέτιση με προσωπικά βιώματα μαθητών και σύνδεση με τη σύγχρονη εποχή. Ακόμη η εξοικείωση με συγγραφικές τεχνικές. Τέλος, η παραγωγή δημιουργικού λόγου, καλλιέργεια κριτικής σκέψης κι αισθητικής αντίληψης.

Στόχοι:

• Προσπάθεια να διαμορφωθούν επαρκέστεροι αναγνώστες (εξάλλου, ο επαρκής αναγνώστης είναι συστατική παράμετρος για το μελλοντικό ενεργό πολίτη).
  • Ν' αγαπήσουν οι μαθητές το λογοτεχνικό βιβλίο και να βιώσουν την ανάγνωση της λογοτεχνίας ως απόλαυση και ψυχαγωγία.
  • Ν' αναπτύξουν κριτική στάση απέναντι σε ζητήματα της προσωπικής και κοινωνικής τους ζωής, μέσω της κριτικής στάσης απέναντι στα λογοτεχνικά κείμενα.
  • Να πειραματιστούν με τη γραφή και ν' απελευθερώσουν δημιουργικές δυνάμεις.

Στο πρόγραμμα συμμετέχουν οι παρακάτω μαθητές:

Γεροπούλου Αθανασία, Α1

Γκέκα Αλέξανδρο, Α1