Δόθηκε στους μαθητές η άσκηση: Ανατρέξτε στις σελίδες των σημερινών εφημερίδων και ξαναγράψτε το διήγημα «Ζητείται Ελπίς»του Α. Σαμαράκη, μεταφέροντας το χρόνο της ιστορίας στο σήμερα (2014). Υπεύθυνη καθηγήτρια Σοφία Ζιώγα.

Εργασία του μαθητή Νεοκάζη Άγγελου του Γ΄2 στην Ν. Λογοτεχνία της Γ' Γυμνασίου.

Μπήκε στο καφενείο. Κάθισε σ' ένα τραπέζι και παράγγειλε καφέ. Στα άλλα τραπέζια συζητούν και παίζουν τάβλι. Ήρθε ο καφές και τα βουτήγματα. Ήρθε η ώρα της απογευματινής εφημερίδας.

«Χωρίς 6.000 ένσημα δεν έχει σύνταξη» στο πρωτοσέλιδο μιας εφημερίδας και σε άλλη «αυξήθηκαν τα φέσια», «με e-mail μας κυβερνά η τρόικα», «η Ελλάδα στο όριο της φτώχιας».

Ύστερα διάβασε άλλα πράγματα. Ο πόλεμος των τζιχαντιστών, απεργία πείνας του Ρωμανού, για ένα νεκρό που άφησε πίσω του ο πιστολέρο του Μικρολίμανου, τα νέα της Αμφίπολης. Αλλού είδε σχόλια για το πόσες πλαστικές έκανε γνωστή ηθοποιός, ερωτήσεις για το ποια είναι έγκυος, για τα ρούχα της νέας κολεξιόν γνωστού οίκου.

Μια ρουφηξιά ακόμα καφέ και διαβάζει. Σειρά έχουν οι κριτικές για τις νέες σειρές στην τηλεόραση, για τις καινούριες παραστάσεις στο θέατρο, για τις νέες συναυλίες. Και να, φτάνει και στα αθλητικά «Μιλάει η έδρα και πληρώνει» «εμείς την κούπα αυτοί στην φυλακή» και «έσκασε η βόμβα για το ελληνικό ποδόσφαιρο» Ανάβει ένα τσιγάρο, ρίχνει μια ματιά στις «Μικρές Αγγελίες» «Πωλείται OPEL ZAFIRA, μαύρο», «Οικόπεδο 16 στρέμματα με απεριόριστη θέα», «Ζητείται κοπέλα για φύλαξη ηλικιωμένης», «ΕΥΚΑΙΡΙΑ, ΠΩΛΕΙΤΑΙ εξοπλισμός εστιατορίου».

Η ζωή μας βρίσκεται σε μεγάλη καμπή, σκέφτεται ποτέ δεν θα μπορέσουμε να ανορθωθούμε ως κοινωνία. Οι κοινωνικές ανισότητες όλο και περισσότερο μεγαλώνουν. Όμως πού είναι οι κυβερνήτες αυτής της χώρας; Ποτέ δεν θα λογοδοτήσουν για τα σφάλματά τους; Κλοπή του δημοσίου χρήματος, κλοπή της ελπίδας, υπεύθυνοι που δεν φυλακίζονται, λόγια, λόγια, λόγια χωρίς νόημα. Η σιωπή πόσο πιο αληθινή. Καιρός να ξαναχτίσουμε το δικό μας κόσμο!!! Έργο επίμονο και δύσκολο, όμως η ελπίδα υπάρχει και με αυτήν οδηγό θα τα καταφέρουμε!!!

Νεοκάζης Άγγελος