Αρχική σελίδα Χρονιές 2013-2014 Εργασίες μαθητών Το εργοστάσιο της αρκούδας
Εργασία στη Λογοτεχνία: Σας δίνονται τέσσερις λέξεις: Πριγκίπισσα, γατάκια , αρκούδα, σοκολάτα. Μ? αυτές να φτιάξετε ένα παραμύθι, αφού θυμηθείτε τα χαρακτηριστικά του παραμυθιού. (υπεύθυνη καθηγήτρια: Αιμιλία Τσελέντη)

Το εργοστάσιο της αρκούδας

Μια φορά κι έναν καιρό υπήρχε η χώρα της σοκολάτας,

που ονομάστηκε έτσι, επειδή εκεί βρισκόταν το μεγαλύτερο εργοστάσιο σοκολάτας του κόσμου το οποίο διεύθυνε μια αρκούδα. Μια μέρα η πριγκίπισσα της χώρας βγήκε, όπως κάθε μέρα, στο πανέμορφο λιβάδι μαζί με τα γατάκια της. Καθώς περπατούσαν στο λιβάδι, άκουσαν κάποιον να κλαίει και πήγαν κοντά του. Ήταν η αρκούδα, δηλαδή ο διευθυντής του εργοστασίου. Τον ρώτησαν γιατί έκλαιγε και τους απάντησε πως δεν είχε φίλους. Η πριγκίπισσα είπε πως θα γίνουν αυτή και τα γατάκια της φίλοι του από δω και πέρα κι η αρκούδα-διευθυντής χάρηκε τόσο πολύ που τους είπε πως θα τους ξεναγήσει στο εργοστάσιο κι έτσι ξεκίνησαν. Όταν έφτασαν, είδαν τόση πολύ σοκολάτα όση δεν είχαν δει ποτέ τους. Είδαν τόσα μηχανήματα, τόση ζάχαρη, που τρελάθηκαν! Όταν θα έφευγαν, ως αναμνηστικό δώρο τους έδωσε την ακριβότερη σοκολάτα. Από τότε έβγαιναν όλοι μαζί κάθε μέρα στο λιβάδι και μια μέρα η πριγκίπισσα κι η αρκούδα-διευθυντής παντρεύτηκαν. Κι έζησαν αυτοί καλά κι εμείς καλύτερα...

Στίβεν Χάνκια, Α3