Αρχική σελίδα Το σχολείο Μολύβι&Χαρτί 7ο τεύχος 5+1 συμβουλές ομορφιάς με μέλι και γιαούρτι

Βαγγελιώ Τσιβλέρη

μπανάνα1η... Όταν οι μπανάνες μαυρίσουν και πια δεν μπορούμε να τις φάμε, τότε έρχεται η ώρα να τις απολαύσει η επιδερμίδα μας.

Για τη μάσκα μέλι-μπανάνα θα χρειαστείτε:

? 1 πολύ ώριμη μπανάνα

? 1 κουταλιά μέλι

μέλι

Γιατί μέλι; Γιατί είναι ενυδατικό, χαρίζει λάμψη και θα δέσει το μίγμα.

Εκτέλεση

Λιώστε σε ένα μπολ τη μπανάνα και προσθέστε το μέλι. Τώρα πρέπει να ανακατέψετε πάρα μα πάρα πολύ καλά. Στόχος είναι να δημιουργήσετε ένα

ομοιογενές μίγμα και μπορεί να χρειαστεί να το δουλέψετε λίγο. Μόλις είναι έτοιμο βάλτε το στο πρόσωπό σας και περιμένετε ενώ το δέρμα σας απολαμβάνει για 15 λεπτά. Αν το μίγμα μαυρίσει μην ανησυχήσετε, είναι φυσιολογικό και δεν σημαίνει τίποτε. Μετά τα 15 λεπτά, ξεπλύνετε και συνεχίστε με την ενυδατική σας.

2η... Μάσκα με λεμόνι, μέλι, ζάχαρη και λάδι

Θα χρειαστείτε:

? 1 λεμόνι

? 1 κουταλιά της σούπας μέλι

? Ζάχαρη

? Ελαιόλαδο.

Οδηγίες

Στύψτε το λεμόνι μέσα σε ένα μικρό μπολ και προσθέστε το μέλι. Στη συνέχεια, ρίξτε ζάχαρη ανακατεύοντας ώσπου το μίγμα σας να είναι πυκνό και όχι υγρό. Αν σας πέσει παραπάνω ζάχαρη προσθέστε μερικές ακόμα σταγόνες λεμόνι.λεμόνι

Βάλτε λίγο ελαιόλαδο στο πρόσωπό σας, με αυτό τον τρόπο θα προστατεύσετε την επιδερμίδα σας από την απολέπιση με τη ζάχαρη και θα την ενυδατώσετε επιπλέον. Έπειτα βάλτε το scrub σας σε όλη την επιφάνεια του προσώπου σας και κάντε απαλό μασάζ με κυκλικές κινήσεις προσέχοντας να είστε super προσεκτικοί στην περιοχή γύρω από τα μάτια. Μην ξεπλύνετε αμέσως, αφήστε το μίγμα λίγα λεπτά στο πρόσωπό σας ώστε η επιδερμίδα να απορροφήσει όση περισσότερη θρέψη μπορεί και μπείτε για το καυτό σας μπάνιο.

Βγαίνοντας, μην ξεχάσετε να χρησιμοποιήσετε μια πολύ πλούσια ενυδατική κρέμα και αν πρόκειται να βγείτε έξω φορέστε αντηλιακή. Ναι, ακόμα και στη συννεφιά. Οι υπεριώδης ακτινοβολία περνά από τα σύννεφα και το λεμόνι ευαισθητοποιεί το δέρμα σας, δεν θέλετε να αποκτήσετε πανάδες, σωστά;

3η...Μάσκα με λάδι, κανέλα και μέλι

Μια μάσκα προσώπου που θα σας αφήσει νεότερες, ενυδατωμένες και με περισσότερα λεφτά στην τσέπη σας, αφού είναι από σπιτικά, φθηνά υλικά που μπορείτε να βρείτε στην κουζίνα μας!

Υλικά

1 κουταλιά του γλυκού ελαιόλαδο

1/2 κουταλιά του γλυκού κανέλα σε σκόνη

1 κουταλιά του γλυκού μέλι

Εκτέλεση

Αφού ανακατέψουμε τα υλικά, απλώνουμε τη μάσκα στο πρόσωπο αποφεύγοντας την περιοχή των ματιών. Την αφήνουμε να δράσει 15 λεπτά και ξεπλένουμε με χλιαρό νερό.

κανέλα

Οι ευεργετικές αυτές ιδιότητες των 3 αυτών συστατικών έχουν θετικό αντίκτυπο και στην εικόνα μας, διατηρώντας τη φυσική λάμψη

και προλαμβάνοντας την δημιουργία ρυτίδων!

4η... Μάσκα με γιαούρτι και προβιοτικά

Θα χρειαστείτε δύο μόνο υλικά (αγνά και οικονομικά δηλαδή!).

Τι υλικά θα χρειαστείτε:

Ένα μικρό μπωλ στραγγιστό γιαούρτι

Μια κάψουλα προβιοτικών

Εκτέλεση:

Ανοίγετε την κάψουλα και ρίχνετε το περιεχόμενο της στο μπωλ και ανακατεύετε.

Απλώστε το μείγμα στο πρόσωπό σας αφήστε το να δράσει για 10 λεπτά. Ξεβγάλτε με χλιαρό νερό και στεγνώνετε ταμποναριστά με μια καθαρή πετσέτα.

*ΠΡΟΣΟΧΗ*: Αν έχετε δυσανεξία στη λακτόζη, δοκιμάστε πρώτα τη μάσκα σε μια μικρή περιοχή στο χέρι σας, για να αποφύγετε κάποια αλλεργική αντίδραση.

5η... Μάσκα με γιαούρτι, λεμόνι και μέλι

Συστατικά:γιαούρτι

2κ.γιαούρτι(πλήρες)

2-3 σταγόνες φυσικό χυμό λεμονιού

1 κ. μέλι

Τρόπος παρασκευής:

Σε ένα μπολάκι προσθέστε 2 κουταλιές γιαούρτι. Στη συνέχεια προσθέστε 2 με 3 σταγόνες φυσικό χυμό λεμονιού. Τέλος προσθέστε μια κουταλιά μέλι και ανακατέψτε καλά. Η μάσκα είναι έτοιμη. Απλώστε σε καθαρό πρόσωπο και αφήστε να δράσει για 10 με 15 λεπτά. Ξεπλύνετε με χλιαρό νερό.

6η... Εντοπίσαμε για εσάς αυτήν την πανεύκολη, αλλά αποτελεσματική συνταγή με γιαούρτι και μέλι. Το γιαούρτι καταπραΰνει το δέρμα, τη στιγμή που το μέλι ενυδατώνει την επιδερμίδα σας.

Υλικά: 2 κ.γ βρώμη (σε σκόνη)

1 κ.σ γιαούρτι

1 κ.γ αμύγδαλο (σε σκόνη)

1 κ.γ μέλι και 1 σταγόνα αιθέριο έλαιο λεβάντας

Εκτέλεση: Σε ένα μπολ ρίχνετε όλα τα υλικά μαζί και τα ανακατεύετε. Όταν γίνει ένα ομοιογενές μείγμα και αφού έχετε βρέξει το πρόσωπό σας με χλιαρό νερό, απλώνετε το μείγμα στο πρόσωπό σας. Με τα δάχτυλά σας, κάνετε απαλό μασάζ (με κυκλικές κινήσεις). Τέλος, ξεπλένετε με δροσερό νερό και απλώνετε κανονικά την ενυδατική σας κρέμα.