Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Εργασία για τη Ροτόντα

Την Τρίτη, 16 Απριλίου, μαθητές της Β' τάξης του σχολείου πραγματοποίησαν ερευνητική εργασία σ' ένα από τα πιο χαρακτηριστικά μνημεία της πόλης μας, τη Ροτόντα.

Κατά τη διάρκεια της δίωρης επίσκεψής τους ερεύνησαν το μνημείο, προσπαθώντας να δώσουν απαντήσεις σχετικά με την ταυτότητα του μνημείου και την πορεία του μέσα στο χρόνο.

Τα αποτελέσματα της έρευνας, με άλλα λόγια τη γνώση που απόκτησαν για τη Ροτόντα, θα τη μεταφέρουν στο χαρτί, δημιουργώντας ένα ενημερωτικό φυλλάδιο που θα διανεμηθεί στις 14 Μαΐου έξω από το μνημείο, συμβάλλοντας με τον τρόπο αυτό στον εορτασμό της παγκόσμιας ημέρας μουσείων.

Η όλη προσπάθεια διοργανώθηκε από την Έλσα Μυρογιάννη και τη Δώρα Σεϊτανίδου, του προγράμματος "Διάπολις" και το φιλόλογο Γιάννη Παπαθανασίου.

Υπενθυμίζουμε ότι ως Παγκόσμια Ημέρα Μουσείων καθιερώθηκε να γιορτάζεται η 18η Μαΐου. Μπορείτε να δείτε το σχετικό ιστοχώρο εδώ.

Ακολουθούν φωτογραφίες από τη δράση των μαθητών.