Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Ημερίδα διαπολιτισμικής αγωγής

Το Σάββατο 1 Δεκεμβρίου 2012 πραγματοποιήθηκε στο Μουσείο Βυζαντινού Πολιτισμού ημερίδα με θέμα: "Σχολικές επισκέψεις σε μουσεία στο πλαίσιο της διαπολιτισμικής εκπαίδευσης. Η ημερίδα οργανώθηκε από το πρόγραμμα "Εκπαίδευση Αλλοδαπών και Παλιννοστούντων Μαθητών" και συγκεκριμένα από την υποδράση 9.5 "Εκπαιδευτικές Επισκέψεις Μαθητών".

diapolitismosΤο σχολείο μας εκπροσωπήθηκε από τον καθηγητή κ. Γιάννη Παπαθανασίου και τη μαθήτρια Δήμητρα Μπρατάνη. Στην εισήγησή τους, στην οποία συμμετείχε και η Ειρήνη Δελιδάκη, μουσειολόγος του Μουσείου Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης, παρουσίασαν το πρόγραμμα που πραγματοποιήθηκε κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς 2011-2012 με τους μαθητές της Α3 τάξης και είχε ως θέμα του τη μετανάστευση. Οι εισηγητές έδειξαν κι ένα μικρό απόσπασμα της μικρού μήκους ταινίας που είχε γυριστεί από τους μαθητές του Α3 με το Μουσείο Κινηματογράφου. Την ταινία μπορείτε να τη δείτε εδώ.